​Prawnik Tatarów krymskich Emil Kurbedinow został zatrzymany przez służby na okupowanym przez Rosję Krymie. Prawnik jechał do Bakczysaraju, gdzie miał być obecny przy interwencji policyjnej w domu tatarskiego aktywisty Sejrana Saliewa.

Kurbedinow opublikował na Facebooku transmisję na żywo ze swojego zatrzymania. Widać na nim, jak jego samochód został zatrzymany przez miejscową drogówkę. Po pewnym czasie do pojazdu podeszło kilku zamaskowanych mężczyzn, z czego jeden z nich przedstawił się jako członek "departamentu do walki z ekstremizmem" i aresztował Kurbedinowa.

Prawnik wyjaśnił na wideo też, jak wygląda sytuacja Saliewa, którego dom od rana przeszukują krymskie służby. Saliew jest aktywnym protatarskim działaczem. W przeszłości miał opowiadać w meczetach o policyjnych rajdach na domy aktywistów w Bakczysaraju. Wówczas został ukarany grzywną w wysokości 20 tysięcy rubli. 

Według dziennikarza Antona Naumliuka, Kurbedinow został uznany winnym promowania ekstremizmu, za co spędzi w areszcie 10 dni. Jako dowodu w sprawie użyto filmu, który Kurbedinow opublikował na stronie społecznościowej VKontakte w... 2013 roku. Wideo pochodziło ze spotkania sympatyków partii Hizb ut-Tahrir, zdelegalizowanej przez Rosję, a której działalność jest legalna na Ukrainie. 

W środę na Krymie został też zatrzymany inny tatarski prawnik, Nikołaj Połozow. Reprezentował on m.in. byłego wiceprzewodniczącego Medżlisu Tatarów Krymskich Ilmię Umerowa, który sprzeciwiał się aneksji Krymu przez Rosję i aktualnie jest aresztowany za "kwestionowanie integralności terytorialnej Federacji Rosyjskiej".