Poufny plan awaryjny dla lotniska Kolonia-Bonn został opublikowany w internecie. W sieci dostępny był przez kilka miesięcy – informuje Reuters powołując się na niemiecką telewizję Zweites Deutsches Fernsehen.

Dokument ma 230 stron i zawiera instrukcje dotyczące postępowania w razie katastrof naturalnych, wypadków lotniczych, zagrożeń bombowych i ataków terrorystycznych. W materiale zgromadzono szczegółowe opisy dotyczące miejsc, gdzie powinni się zebrać pasażerowie w razie nagłych wypadków. Instrukcje były przeznaczone do użytku wewnętrznego.

Informacje dostępne były na stronie lotniska od listopada ubiegłego roku. Zostały usunięte dopiero po interwencji dziennikarzy ZDF.

Władze portu lotniczego Kolonia-Bonn na razie nie wypowiadają się w tej sprawie.

W marcu 2016 roku członkowie Państwa Islamskiego zamieszczali w internecie informacje nawołujące muzułmanów mieszkających w Niemczech do przeprowadzenia ataków na wzór tych z lotniska Brukseli - poinformowała organizacja "SITE intelligence group", która zajmuje się śledzeniem aktywności terrorystów w sieci.

Seria wybuchów w Brukseli. Zginęły 34 osoby, ponad 130 rannych, w tym trzech Polaków

"To czarny dzień dla naszego kraju" – stwierdził premier Belgii Charles Michel. "Obawialiśmy się, że to się wydarzy" – przyznał. Rano w Brukseli doszło do dwóch zamachów - na lotnisku Zaventem i na stacji metra Maelbeek w pobliżu instytucji unijnych. Wg ostatnich informacji, w... czytaj więcej

Podobne apele miały zostać też opublikowane na stronie biura kanclerz Angeli Merkel.

Źródło: Reuters

(dp)