Hakerzy z grupy Anonymous po raz drugi w ciągu kilku dni zaatakowali portal internetowy Watykanu. Zablokowany został dostęp do codziennego biuletynu biura prasowego oraz strony dotyczące działalności Stolicy Apostolskiej i papieża. Poprzedni atak miał miejsce 7 marca.

Do poniedziałkowego ataku przyznała się grupa Anonymous. W wydanym komunikacie skrytykowała Radio Watykańskie, przypominając zarzuty stawiane rozgłośni. Dotyczą one niebezpiecznych fal radiowych, które przekraczają normy emisji i podobno mogą powodować białaczkę. Hakerzy zażądali nałożenia ekskomuniki na rozgłośnię.

Zarzuty przywołane przez grupę Anonymous odnoszą się do trwającej od 12 lat batalii sądowej we Włoszech, dotyczącej tzw. elektrosmogu, który emitowany jest przez nadajniki Radia Watykańskiego z ośrodka pod Rzymem. Według mieszkańców osiedli sąsiadujących z ośrodkiem nadawczym, posiada on właściwości rakotwórcze. Papieska rozgłośnia odpiera zarzuty i zapewnia, że przestrzega wszystkich norm dotyczących emisji.

Poprzednie ataki Anonymous

Wcześniej hakerzy podpisujący się jako Anonymous wielokrotnie atakowali oficjalne strony najważniejszych instytucji i urzędów w wielu krajach. Niedawno przyznali się do ataku na strony amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej. Jeden z członków grupy napisał na Twitterze: "CIA Tango Down" - to określenie często używane przez hakerów z Anonymous w przypadku włamań na strony różnych instytucji (w ten sposób obwieszczali między innymi atak na stronę polskiego Sejmu). Nawiązuje ono do żargonu wojskowego, w którym "Tango Down" oznacza "cel unieszkodliwiony".

Anonymous zaatakowali również strony rządowe w Polsce - była to odpowiedź na stanowisko polskich władz w sprawie kontrowersyjnej międzynarodowej umowy ACTA.