Niecodzienny eksperyment naukowy we Francji. 15 osób zostanie odciętych od świata na niemal półtora miesiąca. Czas ten spędzą w grocie w Pirenejach - jednej z największych w Europie. Nie będą mieć z nikim kontaktu, nie będą też widzieć, która jest godzina. Posiadanie zegarków będzie zabronione.

Przez 40 dni uczestnicy eksperymentu, który zostanie przeprowadzony w Grocie Lombrives w Pirenejach, zostaną pozbawieni jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. Nie będą też mieć możliwości zobaczenia m.in. dziennego światła.

I po co to wszystko?

Naukowcy chcą sprawdzić, w jaki sposób, całkowita izolacja w warunkach, w których noc miesza się z dniem, wpłynie na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, rytm aktywności osób biorących udział w eksperymencie oraz ich wzajemne relacje. Chodzi m.in. o zdolność do wspólnego wykonywania zadań.

W czasie trwania tego naukowego przedsięwzięcia, jego uczestnicy będą znajdować się w głównej części Groty Lombrives o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych. Będą mieli do dyspozycji cztery tony żywności i napojów oraz wyposażenie w postaci lamp, stołów, czy krzeseł.

Badacze twierdzą, że rezultaty eksperymentu mogą stać się przydatne np. podczas planowania podróży kosmicznych - w tym na Marsa - oraz w ustalaniu zasad postępowania w przypadku zaistnienia różnego typu katastrof.

Opracowanie: