Pożar wybuchł w rafinerii ropy naftowej w Azowie, w graniczącym z Ukrainą obwodzie rostowskim Rosji. Do zdarzenia doszło po ataku dronów w nocy z poniedziałku na wtorek – poinformowały lokalne władze.

Pożar w rosyjskiej rafinerii

"Zbiorniki z ropą stanęły w ogniu w Azowie po ataku dronów. Według wstępnych informacji nie ma ofiar" - podał gubernator obwodu Wasilij Gołubiew na Telegramie. 

W Azowie znajduje się kwatera główna rosyjskich operacji wojskowych w wojnie przeciw Ukrainie. Gołubiew powiedział, że na miejsce pożaru wysłano ponad 200 strażaków oraz 39 wozów strażackich. Miejscowi mieszkańcy piszą na Telegramie oraz na X, że pożar poprzedziło co najmniej pięć eksplozji.

Ukraińskie media: Nocne pożary w rosyjskich bazach paliwowych wynikiem operacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy

"Nocne pożary w dwóch rosyjskich bazach paliwowych w obwodzie rostowskim na południowym zachodzie Rosji są wynikiem operacji specjalnej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)" - podały ukraińskie media powołując się na źródła w tej służbie.

"Po udanej akcji (z wykorzystaniem) dronów SBU w obiektach wybuchły silne pożary" - powiedział rozmówca agencji Interfax-Ukraina.

Według jego relacji zaatakowane zostały bazy naftowe Azowska i Azownieftieprodukt, które posiadają ogólnie 22 zbiorniki do przechowywania paliwa.

"SBU będzie kontynuowała nakładanie "sankcji dronowych" na rosyjski kompleks rafineryjny. Przez to będzie zmniejszać potencjał gospodarczy przeciwnika, który zapewnia mu środki do prowadzenia wojny z Ukrainą" - oświadczyło źródło, cytowane przez portal Ukrainska Prawda.