Wyrok w procesie Oscara Pistoriusa zapadnie we wtorek. Dziś przed sądem w Pretorii mowy końcowe wygłosili obrońca niepełnosprawnego lekkoatlety i prokurator. Oskarżyciel żąda kary minimum 10 lat więzienia.

Jedyną adekwatną karą za to, co zrobił Oscar Pistorius, jest długoletni pobyt w więzieniu - podkreślił prokurator Gerrie Nel.

Przeciwnego zdania jest adwokat Barry Roux, który wezwał do wydania wyroku "społecznie użytecznego". Obrońca w niemal półtoragodzinnej mowie argumentował, że lekkoatleta nie był wcześniej karany, wyraża szczery żal za popełniony czyn i chce  już tylko jednej rzeczy - "uczynić tak wiele dobrego, jak to tylko możliwe".

"Trauma, z którą żyje, to wystarczająca kara"Roux wnioskował o skazanie na prace społeczne. Jego zdaniem, trauma, z którą Pistorius musi żyć, jest wystarczającą karą.

Prawnik przytoczył także przykłady kilku podobnych spraw w RPA, w których oskarżeni unikali więzienia. W 2004 roku były rugbista Rudi Visagie zastrzelił swoją 19-letnią córkę. O piątej nad ranem obudził go dźwięk odjeżdżającego sprzed domu samochodu. Będąc przekonanym, że dziecko śpi w swoim pokoju, strzelił z okna sypialni w kierunku kierowcy. Okazało się jednak, że auto prowadziła Marle Visagie, która chciała zrobić urodzinową niespodziankę swojemu chłopakowi.

Winny nieumyślnego spowodowania śmierci

W połowie września Pistorius został uznany winnym nieumyślnego spowodowania śmierci swojej partnerki Reevy Steenkamp, za co grozi mu do 15 lat więzienia. Sędzia Thokozile Masipa oceniła, że oskarżyciel nie przedstawił wystarczających dowodów, by uznać, że doszło do morderstwa. Przedstawiciele prokuratury już wtedy przyznali, że są tym werdyktem rozczarowani, ale o ewentualnym wniesieniu odwołania zdecydują dopiero po orzeczeniu wysokości kary.

Oddał cztery strzały przez drzwi

Do tragicznego zdarzenia doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku. Lekkoatleta zastrzelił swoją partnerkę - kobieta zginęła zamknięta w toalecie, Pistorius oddał cztery strzały przez drzwi. Prokurator uważał, że doszło do zabójstwa z premedytacją, po kłótni pary, i domagał się dla sportowca co najmniej 25 lat więzienia. Obrońca twierdził zaś, że jego klient wziął Steenkamp za włamywacza.

Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich - w Londynie w 2012 roku. Nogi stracił w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec ze sprawnymi lekkoatletami. 

(mal)