Pentagon zapewnił, że jest w stanie obronić terytorium USA oraz sojuszników przed zagrożeniem ze strony Pjongjangu. To reakcja na oświadczenie władz Korei Północnej w sprawie planów przetestowania międzykontynentalnego pocisku balistycznego .

Mamy parasol ochronny przed pociskami balistycznymi, co do którego mamy pewność, że ochroni region i ojczyznę - powiedział rzecznik ministerstwa obrony USA Peter Cook.

W noworocznym przemówieniu przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył, że przygotowania do wystrzelenia międzykontynentalnego pocisku balistycznego "weszły w ostatni etap". Kim nie sprecyzował jednak, kiedy test się odbędzie.

W poniedziałek amerykański prezydent elekt Donald Trump zapewnił na Twitterze, że północnokoreański pocisk balistyczny nigdy nie doleci do USA. Skrytykował też Chiny za to, że "nie chcą pomóc" w kwestii Korei Północnej.

Eksperci nie są zgodni w ocenach realnego potencjału nuklearnego i rakietowego Pjongjangu, ale wszyscy podkreślają, że Korea Północna osiągnęła bardzo znaczny postęp w tych dziedzinach od czasu objęcia władzy przez Kim Dzong Una w grudniu 2011 roku. 

(mal)