Paul Allen, amerykański przedsiębiorca i filantrop, który razem z Billem Gatesem założył Microsoft, zmarł w wieku 65 lat. Zmagał się z chorobą nowotworową. Był jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

W wieku 65 lat zmarł Paul Allen, amerykański przedsiębiorca, współzałożyciel korporacji Microsoft, jednego z największych na świecie producentów oprogramowania komputerowego - poinformowała w poniedziałek rodzina zmarłego za pośrednictwem firmy Vulcan Inc., której był on także założycielem i szefem.

Paul Allen zmarł w Seattle w poniedziałek po południu czasu lokalnego.

Paul Allen założył z Billem Gatesem Microsoft w 1975 roku. Wykryta u niego choroba Hodgkina zmusiła Allena do rezygnacji z pracy w Microsofcie w 1983 roku. Chorobę dało się wyleczyć po wielomiesięcznej radioterapii.

O kolejnych problemach ze zdrowiem Allena informowano w 2009 roku - zmagał się z rakiem. Choć wydawało się, że chorobę udało się pokonać, na początku października tego roku przedsiębiorca ujawnił, że znowu walczy o życie. Ponownie zaatakował go chłoniak nieziarniczy NHL. Wiele się wydarzyło w medycynie od czasu, gdy pokonałem chorobę w 2009 r. Moi lekarze są optymistami i wierzą, że terapia, której się poddam, przyniesie dobre rezultaty. Ja także zachowuję optymizm - napisał w krótkim oświadczeniu.

Mam złamane serce po odejściu jednego z moich najstarszych i najlepszych przyjaciół - oświadczył Bill Gates po śmierci Paula Allena.

Był znany także ze swej działalności charytatywnej. Był również wielkim miłośnikiem sportu oraz właścicielem klubu koszykarskiej ligi NBA Portland Trail Blazers i zespołu futbolu amerykańskiego Seattle Seahawks.

(ł)