Papież Franciszek powiedział, że konflikty w Kościele rozwiązuje się na drodze szczerej konfrontacji, dyskusji i modlitwy. "Żadnych plotek, zawiści i zazdrości" - apelował papież podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie w Watykanie.

Mówiąc o napięciach i nieporozumieniach, do jakich dochodzi we wspólnotach chrześcijańskich np. w parafiach, Franciszek podkreślił, że "problemów nie rozwiązuje się, udając, że nie istnieją".

Piękna jest szczera konfrontacja między duszpasterzami a wiernymi - powiedział papież w rozważaniach przed modlitwą Regina coeli. Wskazał, że konflikty rozwiązuje się poprzez "konfrontację, dyskusję, modlitwę".

Po raz kolejny papież przestrzegł przed plotkowaniem. Przypomniał, że "plotki, zawiść i zazdrość" w Kościele nie prowadzą do "zgody, harmonii i pokoju". Zrozumieliście? Żadnych plotek, żadnej zawiści, żadnej zazdrości - powtórzył Franciszek, zwracając się do ponad 50 tysięcy osób zebranych na placu Świętego Piotra.

Papież modlił się za ofiary powodzi na Bałkanach, w rezultacie których w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie zginęło co najmniej 30 osób. Zapewnił o swej bliskości wszystkich, którzy przeżywają "godziny lęku i udręki".

(j.)