Papież Franciszek przestrzegł biskupów przed pychą i szukaniem wsparcia ze strony tych, którzy mają władzę na świecie. W uroczystość świętych Piotra i Pawła wręczył 24 arcybiskupom-metropolitom paliusze, symbol łączności ze Stolicą Apostolską. Paliusz otrzymał między innymi nowy prymas Polski metropolita gnieźnieński Wojciech Polak.

Polak jednym z najmłodszych prymasów

Abp Wojciech Polak przejął w sobotę podczas mszy św. w Gnieźnie urząd prymasa i rządy nad powierzoną mu archidiecezją gnieźnieńską. czytaj więcej

W homilii podczas mszy w bazylice watykańskiej Franciszek mówił o lęku duszpasterzy i zachęcił do refleksji: Czy my się lękamy? Czego się lękamy? A jeśli się lękamy, to jakiego schronienia poszukujemy w naszym życiu duszpasterskim, żeby być bezpiecznymi?

Czy może poszukujemy wsparcia tych, którzy mają władzę na tym świecie? Czy dajemy wprowadzić się w błąd przez pychę, starającą się o nagrody i uznanie, i wydaje się nam, że jesteśmy bezpieczni? W czym szukamy bezpieczeństwa? - pytał.

Papież przypomniał, że prawdziwym schronieniem wierzących jest pokładanie ufności w Bogu, gdyż oddala ona wszelkie obawy i czyni wolnym od wszelkiego zniewolenia i pokus doczesnego świata. Dzięki temu - mówił - znika strach, niepewność, tchórzostwo.

Jak powiedział Franciszek, do każdego duszpasterza skierowane są słowa Jezusa: Pójdź za Mną! Nie trać czasu na czcze pytania czy gadaninę; nie zatrzymuj się na sprawach drugorzędnych, ale spójrz na to, co istotne, i pójdź za Mną.

Wśród mianowanych w ciągu minionego roku metropolitów, którym Franciszek nałożył paliusz - wełnianą taśmę, symbol posługi i jedności ze Stolicą Apostolską - byli dostojnicy z Włoch, Austrii, Indii, Kostaryki, Francji, Stanów Zjednoczonych, Nigerii, Pakistanu, Nigerii, Malawi, Madagaskaru, Wielkiej Brytanii, Chile, Ugandy, Urugwaju, Tanzanii, Wietnamu i Indonezji.

(j.)