​Spotkanie brytyjskiej premier Theresy May z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim w Londynie zostało odwołane - poinformowało Downing Street.

​Spotkanie brytyjskiej premier Theresy May z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim w Londynie zostało odwołane - poinformowało Downing Street.
Theresa May (fot. DIMITRIS LEGAKIS/EPA) i Jarosław Kaczyński (Jacek Turczyk/PAP) /PAP/EPA

W związku z zajściami w Londynie, w sprawie których policja prowadzi "pełne dochodzenie antyterrorystyczne", szefowa rządu będzie przewodniczyła posiedzeniu sztabu antykryzysowego COBRA (Cabinet Office Briefing Rooms). O zwołaniu posiedzenia poinformował rzecznik szefowej rządu. 

Terlecki: spotkanie May-Kaczyński być może odbędzie się w czwartek

Przedstawiciele Downing Street nie byli w stanie określić, czy spotkanie odbędzie się w innym terminie. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że Kaczyński pozostanie w Londynie co najmniej do czwartku. Spotkanie brytyjskiej premier Theresy May z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim w Londynie być może odbędzie się w czwartek; lider PiS zostaje w Londynie - powiedział Terlecki.
Prezes PiS w środę przybył do Londynu, gdzie ok. godz. 16.30 planowane było jego spotkanie z szefową brytyjskiego rządu. Przedstawiciel biura prasowego Downing Street poinformował, że spotkanie brytyjskiej premier z prezesem PiS, w najlepszym wypadku będzie opóźnione albo zostanie odwołane. 

W środę po południu doszło w stolicy Wielkiej Brytanii do incydentu przy gmachu parlamentu, gdzie mężczyzna uzbrojony w nóż zaatakował funkcjonariuszy przy bramie, po czym został postrzelony. Policja traktuje wstępnie incydent jako "terrorystyczny".
Dzisiaj zebrał się w Londynie sztab kryzysowy, więc nie ma możliwości, żeby to spotkanie (May-Kaczyński) się odbyło. Być może dojdzie do niego jutro. To będzie zależało od sytuacji, jaka jest w Londynie - powiedział dziennikarzom Terlecki w środę wieczorem w Sejmie.  

W każdym razie prezes Jarosław Kaczyński jest bezpieczny. Nic nie wiemy o jakichkolwiek polskich ofiarach zamachu. Prezes zostaje w Londynie do jutra - dodał wicemarszałek. 

Brytyjska premier jest bezpieczna - poinformował wcześniej rzecznik Downing Street. Nie ujawnił, gdzie przebywała premier May w chwili ataku.

Jarosław Kaczyński miał się pojawić na Downing Street około godziny 15.30. W Londynie towarzyszy mu wicemarszałek Senatu Adam Bielan. 

Rozmowa szefowej brytyjskiego rządu i Jarosława Kaczyńskiego miała dotyczyć m.in. przyszłych negocjacji  dot. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, dwustronnych relacji pomiędzy Polską i Wielką Brytanią oraz kwestii bezpieczeństwa europejskiego i współpracy w ramach NATO.

(az)