Prezydent USA Barack Obama wskazał Ukrainie Polskę jako wzór sukcesu reform gospodarczych, które - mówił - przyniosły wręcz "niewiarygodny" wzrost. Na konferencji prasowej w Rzymie wyraził nadzieję, że w sprawie Krymu Rosja wróci na drogę dyplomacji.

Amerykański przywódca podkreślił, że Ukrainie bardzo potrzebne są reformy strukturalne. Ukraina - mówił - może "pokonać drogę, którą mają za sobą już takie państwa jak Polska". Zanotowały one niewiarygodny wzrost w ostatnich latach - oświadczył Obama.  

Podkreślił, że Rosji grożą dalsze sankcje w rezultacie aneksji Krymu. Dalej mamy nadzieję, że Rosja wróci do dyplomacji i będzie współpracować z nami wszystkimi, by rozwiązać kwestię ukraińską w pokojowy sposób - powiedział.  

Barack Obama wyjaśnił, że jest też nadzieja na "restrukturyzację sankcji" wobec Moskwy. Chodzi o to, by zredukować ich konsekwencje dla USA i Unii Europejskiej, a zwiększyć ich wpływ na interesy Rosji. Zastrzegł zarazem, że niemożliwe są sankcje, które nie miałyby żadnego wpływu na tych, którzy je nakładają. Rosja bowiem należy do globalnego systemu - zaznaczył.   

Gazprom jest notowany na giełdach na całym świecie, wszyscy mają kawałek wszystkiego - mówił amerykański prezydent.
 
Poinformował też, że podczas przedpołudniowej audiencji w Watykanie zaprosił papieża Franciszka do Stanów Zjednoczonych. Prezydent powiedział, że Amerykanie "oszaleliby z radości", gdyby papież przyjechał do USA.  

Relacjonując swą rozmowę z Franciszkiem, Obama przyznał, że jest "bardzo wzruszony" współczuciem okazywanym przez niego biednym. Dodał, że papież "zwraca uwagę na zjawisko marginalizacji społecznej, zwłaszcza młodych ludzi, i przypomina wszystkim politykom o obowiązku działania przeciwko dyskryminacji".  

Jego Świątobliwość jasno przedstawił swoje spojrzenie. W niektórych kwestiach zgadzam się, w innych zgadzam się częściowo - mówił Obama. Następnie zastrzegł: Ale nie sądzę, by papież chciał wejść w partnerstwo z jakimkolwiek przywódcą politycznym. My politycy stoimy twardo na ziemi, on zajmuje się siłami wyższymi, ale zgodność poglądów jest możliwa.  

Poinformował, że tematem jego dyskusji z Franciszkiem była sytuacja na świecie, między innymi konflikt w Syrii.  

(mpw)