Sąd w Kairze oczyścił byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka z zarzutu wydania rozkazu krwawego stłumienia antyprezydenckich protestów w 2011 roku. Zginęło wówczas kilkuset demonstrantów. Mubarak został uniewinniony również w sprawach o korupcję.

Jak podają światowe agencje, z zarzutów współudziału w zabójstwie kilkuset demonstrantów podczas tłumienia antyprezydenckiej rewolty sąd oczyścił także ministra spraw wewnętrznych w rządzie Mubaraka, Habibiego al-Adliego, i sześciu wysokich rangą doradców do spraw bezpieczeństwa.

Ponadto - jak poinformował Reuters - sąd oczyścił Mubaraka i byłego ministra ds. ropy naftowej z zarzutów związanych z eksportem gazu do Izraela.

W odrębnej sprawie korupcyjnej sędzia Mahmud Kamel al-Raszidi uniewinnił Mubaraka i jego dwóch synów, Alaę i Gamala, ponieważ - jak tłumaczył - od rzekomego przestępstwa upłynęło zbyt wiele czasu.

Agencja Mena podała, że do siedziby sądu 86-letni Mubarak został przetransportowany śmigłowcem ze szpitala wojskowego w Kairze, gdzie jest na co dzień osadzony. Według relacji agencji Reuters, był ponury, kiedy wwieziono go do sali na noszach. Reuters podał również, że po odczytaniu przez sędziego al-Raszidiego werdyktów w wypełnionej po brzegi sali sądowej wybuchły okrzyki.

Uniewinniające wyroki nie oznaczają, że były prezydent zostanie zwolniony. Reuters przypomina, że w maju Mubarak został uznany za winnego w sprawie przywłaszczenia sobie publicznych funduszy i skazany na trzy lata więzienia. Z powodów zdrowotnych został umieszczony w areszcie domowym w szpitalu wojskowym na przedmieściach Kairu.

W 2012 roku za stłumienie protestów, które doprowadziły do jego obalenia, Mubarak został skazany na dożywotnie więzienie. Wyrok uchylono jednak ze względów proceduralnych i skierowano sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Dożywocie dostał wówczas również były szef MSW, natomiast sześciu dawnych funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zostało uniewinnionych, co wywołało gwałtowne protesty opinii publicznej.

Prokuratorzy oskarżali Hosniego Mubaraka o wydanie Habibiemu al-Adliemu rozkazu użycia ostrej amunicji przeciwko protestującym przeciwnikom jego reżimu. W wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło około 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

(edbie)