"Kto przełamuje milczenie, łamie też siłę sprawcy" - to cytat z filmu, który zaczął społeczną kampanię w Niemczech skierowaną do ofiar wykorzystania seksualnego. Rząd Angeli Merkel zachęca w ten sposób wszystkie ofiary, by mówiły o swoim dramacie.

Na pierwszym planie chłopiec, z tyłu ukryty w cieniu mężczyzna, który nagle zakrywa ręką usta dziecka. Chłopiec rośnie, aż staje sie dojrzałym mężczyzną. Dopiero wtedy odpycha rękę prześladowcy. To będzie nasza tajemnica - powiedział po tym, jak mnie wykorzystał. Milczenie na całe życie uczyniło ze mnie ofiarę.

W tworzeniu tego spotu brał udział Will Wenders, reżyser m.in. filmu "Buena Vista Social Club". Za projekt odpowiada jednak rządowa pełnomocniczka do spraw molestowania, powołana na tę funkcję, gdy okazało się, jak dużo Niemców przyznaje, że w czasach szkolnych było wykorzystywanych. Jak wynika z relacji ofiar molestowania, do tego typu zdarzeń dochodziło głównie w szkołach prowadzonych przez kościół lub prywatne organizacje.

Film ma też wersję skierowaną do kobiet. Oba spoty mają na celu zachęcenie społeczności niemieckiej do tego, by - jak mówi niemiecka pełnomocniczka - nawet, jeśli minęły dziesięciolecia, zadzwonić i o tym powiedzieć. Od stycznia zrobiło to już ponad 2,5 tys. dorosłych dziś Niemców.