Na hiszpańskich Balearach, zwłaszcza na wyspie Ibiza, popularność wśród młodych turystów zdobyła niebezpieczna zabawa, tzw. "balconing" - alarmują hiszpańskie media. Zabawa polega na przeskakiwaniu z balkonu pokoju hotelowego na balkon innego pokoju, a także na skakaniu do basenu hotelowego z balkonu pokoju. Tego lata zginęły 4 osoby, które skakały z balkonu na balkon.

Nowy "sport" często uprawiany jest pod wpływem alkoholu i narkotyków, głównie ecstasy. Według policji, od czerwca do sierpnia Ibiza jest największym ośrodkiem konsumpcji tego narkotyku w Europie - codziennie sprzedaje się tu ponad 40 tysięcy tabletek ecstasy. Kupującymi są głównie turyści zagraniczni, tzw. "clubbers" - młodzi ludzie, który przyjeżdżają na Ibizę w poszukiwaniu rozrywki, muzyki i narkotyków.

Najbardziej popularnymi miejscami konsumpcji ecstasy są dyskoteki, z których Ibiza słynie. Na wyspie znajduje się siedem olbrzymich dyskotek, należących do największych w Europie. Widać tam ludzi dosłownie zamroczonych alkoholem i ecstasy. Czasami z biletem wstępu można dostać tabletkę ecstasy gratis - powiedział policjant z jednostki ds. walki z narkotykami.

Z badań wynika, że największymi amatorami narkotyku są Brytyjczycy - ponad 44% młodych Brytyjczyków w wieku od 16 do 35 lat, którzy odwiedzili Ibizę, zażyło ecstasy. Tuz za nimi plasują się turyści niemieccy. Także "balconing" uprawiany jest głównie przez turystów angielskich i niemieckich.