Zmarł amerykański kompozytor Jerry Bock, autor "Skrzypka na dachu" - musicalu cieszącego się po dziś dzień niesłabnąca popularnością. Bock zmarł w środę rano na zawał serca, w szpitalu w stanie Nowy Jork. Miał 81 lat.

Jerrold Lewis Bock urodził się w New Haven w stanie Connecticut. Gry na pianinie zaczął się uczyć w wieku 9 lat, ale - jak sam przyznawał - formalna nauka często go nudziła i wolał improwizować.

"Skrzypek na dachu" powstał we współpracy z librecistą Josephem Steinem i Sheldonem Harnickiem, autorem tekstów piosenek. Premiera odbyła się 22 września 1964 na Broadwayu.

W 1972 roku Bock, który pisał również piosenki dla dzieci, trafił do Hallu Sławy Autorów Piosenek. W tym roku zdobył natomiast nagrodę Emmy za piosenkę "A Fiddler Crab Am I" z widowiska "The Wonder Pets!".

Według prawnika kompozytora i przyjaciela rodziny Richarda M. Ticktina, Bock był pracoholikiem. Napisał muzykę do wielu musicali, w tym do uhonorowanego nagrodą Pulitzera "Fiorello!", opartego na historii jednego z burmistrzów Nowego Jorku. Inne jego dzieła to m.in. "The Rothschilds", "Mr. Wonderful" i "She Loves Me".