W wieku 83 lat zmarł w poniedziałek John Hume, północnoirlandzki polityk katolicki, który był jednym z architektów procesu pokojowego w Irlandii Północnej, za co w 1998 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Informację o śmierci potwierdziła jego partia SDLP.

John Hume urodził się 18 stycznia 1937 roku w Londonderry. Po zakończeniu studiów pracował jako nauczyciel w rodzinnym mieście. Był jednym z założycieli pierwszej na terenie Irlandii Północnej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

Zaangażował się w działalność organizacji narodowych. Brał aktywny udział w procesie pokojowym w Irlandii Północnej. W latach 90. uczestniczył w wielostronnych negocjacjach z udziałem głównych stron konfliktu, które doprowadziły do zawarcia porozumienia wielkopiątkowego. Wspólnie z Davidem Trimble'em otrzymał za to w 1998 Pokojową Nagrodę Nobla. W 2010 został zwycięzcą zorganizowanego przez Raidió Teilifís Éireann plebiscytu na najwybitniejszego Irlandczyka.

Zawarte w 1998 roku porozumienie wielkopiątkowe kończyło ponad 30-letni konflikt polityczno-religijny w Irlandii Północnej i umożliwiło powstanie wspólnego rządu reprezentującego protestantów i katolików.