Zmarła Barbara Bush - żona 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a H. W. Busha i matka 43. prezydenta USA George’a W. Busha. Była jedyną kobietą na świecie, której mąż i syn piastowali najwyższe stanowisko państwowe w Stanach Zjednoczonych. Miała 92 lata.

Barbara Bush cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Wczoraj rodzina poinformowała media, że stan zdrowia byłej Pierwszej Damy pogorszył się na tyle, że zrezygnowała ona z pomocy medycznej i poprosiła, by wysiłki lekarzy skupiły się na tym, by nie odczuwała bólu. Rzecznik Jim McGrath poinformował, że 92-letnia Barbara Bush podjęła taką decyzję po serii niedawnych hospitalizacji oraz po skonsultowaniu się z bliskimi i lekarzami.

Niesamowita Pierwsza Dama

W specjalnym oświadczeniu były prezydent George W. Bush, napisał, że jego matka była niesamowitą Pierwszą Damą, która podarowała lekkość, miłość i zamiłowanie do czytelnictwa milionom ludzi. Do końca zmuszała nas do zachowania czujności, nie przestając pobudzać do śmiechu - dodał.

Barbara Bush oraz jej mąż, 41. prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush (1989-1993), dali początek jednej z najważniejszych amerykańskich dynastii politycznych. Są rodzicami byłego prezydenta George'a W. Busha (2001-2009) oraz byłego gubernatora Florydy Jeba Busha, który bezskutecznie ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Oprócz nich mają jeszcze dwóch synów: Neila Mallona i Marvina Pierce’a oraz córkę Dorothy.

Jako Pierwsza Dama USA angażowała się w działalność charytatywną

Utworzyła fundację Barbara Bush Foundation for Family Literacy, która zajmuje się walką z wtórnym analfabetyzmem. Działała także w organizacjach zajmujących się walką z białaczką - jej córka zmarła z powodu tej choroby.

W 1989 roku zdiagnozowano u niej chorobę Gravesa-Basedowa. Przeszła kurację radiologiczną w szpitalu wojskowym Walter Reed Army. Od tego czasu doświadczała licznych problemów zdrowotnych.

(e) (tw)