Pomysł zamknięcia rozgłośni Radia Swoboda (Radia Wolna Europa) oraz Głosu Ameryki poparł we wpisie na X miliarder Elon Musk, bliski współpracownik Donalda Trumpa, który kieruje amerykańskim Departamentem Wydajności Państwa (DOG), nazywany "wiceprezydentem USA".
Radio Swoboda/Radio Wolna Europa to rozgłośnia utworzona w 1949 roku, by działać w miejscach, gdzie swobodny przepływ informacji jest ograniczony, głównie w Europie Środkowo-Wschodniej, w krajach Azji i na Bliskim Wschodzie. Obecnie nadaje w 27 językach w 23 krajach, a jej siedziba mieści się w Pradze.
Głos Ameryki to stacja radiowa i telewizyjna nadająca w 47 językach. Tygodniowo słucha jej 278 mln osób.
Obie instytucje są nadzorowane przez Agencję ds. Globalnych Mediów. Prezydent Trump wybrał pod koniec stycznia na jej szefa konserwatywnego publicystę i aktywistę Brenta Bozella, który zasłynął z krytyki liberalnych mediów.
"Tak zamknijcie je" - napisał Elon Musk, komentując post byłego szefa wywiadu w czasie pierwszej prezydentury Donalda Trumpa Richarda Grenella, który nazwał Radio Swoboda i Głos Ameryki "reliktami przeszłości".
Grenell napisał, że władze USA nie potrzebują państwowych mediów, a w instytucjach tych jest "pełno skrajnie lewicowych aktywistów".
W swoim poście Musk stwierdził, że Europa – "poza duszącą ją biurokracją" - jest już wolna.