Masowe demonstracje na rzecz integracji europejskiej Ukrainy trwały przez całą w niedzielę w Kijowie, gdzie demonstranci wznosili hasła antyrządowe. Interweniowały oddziały specjalne milicji, które starły się z protestującymi. Na Ukrainie jest specjalny wysłannik RMF FM. Na RMF 24 prowadziliśmy relację minuta po minucie.

22:35 Kończymy relację na żywo z wydarzeń na Ukrainie.

21:40 Pobity polski dziennikarz: czuję się dobrze, zostaję na Ukrainie

Otrzymałem pomoc medyczną, na głowę założono mi szwy, ale czuję się dobrze i zostaję na Ukrainie - powiadomił w niedzielę wieczorem dziennikarz Paweł Pieniążek, pobity przez milicję podczas zamieszek w Kijowie.

21:00 Czołgi na Kijów?

Biuro prasowe partii UDAR Witalija Kliczki umieściła na swoim Twitterze wpis, z którego wynika, że do Kijowa przewożony jest sprzęt wojskowy. W sieci dostępny jest także film, na którym widać transport czołgów. Film można zobaczyć tutaj.

20:44 Manifestujący we Lwowie. Zagraniczne media podają, że tam protestuje nawet 40 tys. ludzi.

20:41 Forum gospodarcze polsko-ukraińskie we Lwowie zostało odwołane

Wicepremier Janusz Piechociński zrezygnował z udziału w polsko-ukraińskim forum gospodarczym, zaplanowanym na 2 grudnia we Lwowie. Wyjaśnił, że powodem jest niespokojna sytuacja na Ukrainie.

20:26 CNN opublikowało film z Ukrainy. Widać na nim demonstrantów, którzy ze śpiewem na ustach i oko w oko stali z milicją przed budynkiem administracji prezydenta Janukowycza w Kijowie.

20:05 Do szpitala w Charkowie, gdzie leży skazana na więzienie była ukraińska premier Julia Tymoszenko, wysłano autobusy z milicją.

Przemysław Marzec RMF FM o milicji pod szpitalem, gdzie przebywa Tymoszenko:

19:22 Przemysław Marzec RMF FM: Protestujący żądają ustąpienia Janukowycza.

Przemysław Marzec RMF FM: Tłum żąda dymisji Jaukowycza:

18:52 Ekspert: nie będzie powtórki Pomarańczowej Rewolucji

Ekspert: Nie będzie powtórki Pomarańczowej Rewolucji

"Na Ukrainie nie będzie powtórki Pomarańczowej Rewolucji, ale trudno jest teraz powiedzieć, czym skończą się trwające protesty" - uważa dr Rostysław Kramar, ukrainista z Uniwersytetu Warszawskiego. czytaj więcej

Na Ukrainie nie będzie powtórki Pomarańczowej Rewolucji, ale trudno jest teraz powiedzieć, czym skończą się trwające protesty - uważa dr Rostysław Kramar, ukrainista z Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej czytaj tutaj.

18:48 Polski Senat wydał uchwałę ws. zamieszek na Ukrainie

18:30 Ekspert: Ukraińska gospodarka na krawędzi zapaści

Ekspert: Ukraińska gospodarka na krawędzi zapaści

"Trudno o gorszą politykę gospodarczą niż polityka ukraińskiego rządu. Tłumaczy ją nie interes kraju, lecz ekipy rządzącej. Kondycja gospodarki jest bardzo krucha" - ocenia Anders Aslund z waszyngtońskiego Peterson Institute of International Economics. czytaj więcej

Trudno o gorszą politykę gospodarczą niż polityka ukraińskiego rządu. Tłumaczy ją nie interes kraju, lecz ekipy rządzącej. Kondycja gospodarki jest bardzo krucha - ocenia Anders Aslund z waszyngtońskiego Peterson Institute of International Economics.

18:10 Spotkanie premiera Polski ws. wydarzeń na Ukrainie

Dzisiaj wieczorem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się spotkanie poświęcone wydarzeniom na Ukrainie.

17:44 ITAR-TASS: W poniedziałek może zostać wprowadzony stan wyjątkowy

Według agencji prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz naradza się z przedstawicielami władz. Jednocześnie agencja pisze, że nie wyklucza się wprowadzenia stanu wyjątkowego tylko w Kijowie.

17:34 Kliczko: Jeśli rząd nas nie posłucha, wybierzmy nowy

Wszyscy tu przyszli po to, aby powiedzieć "nie" dla korupcji i dla tego rządu i pokazać wszystkim, że chcemy integrować się z Unią Europejską. Ludzie chcą żyć w prawdziwym, europejskim kraju - mówił Witalij Kliczko w trakcie niedzielnych protestów w Kijowie. Wszyscy tu zgromadzeni chcemy powiedzieć prezydentowi i rządowi, że jeśli nie będą nas słuchać, zrobimy wszystko by wybrać nowe władze, które wreszcie nas wysłuchają - mówił słynny bokser.

17:22 Ekspert: sytuacja na Ukrainie grozi eskalacją napięcia

Sytuacja na Ukrainie grozi eskalacją napięcia, bo prezydent Wiktor Janukowycz zrobi wszystko, by utrzymać się u władzy - uważa wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Adam Eberhardt. Cała rozmowa tutaj.

17:15 Przemysław Marzec reporter RMF FM: Milicja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych. Są ranni - w tym m.in. polski dziennikarz.

Milicja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych:

17:03 Wałęsa: Gdyby mnie zaprosili na Ukrainę, to by do tego nie doszło

Więcej tutaj.

16:57 MSW: Ok. 100 milicjantów poszkodowanych w starciach

16:50 Pobito polskiego dziennikarza

Polski dziennikarz Paweł Pieniążek został pobity - poinformowali obecni z nim koledzy. Według innego obecnego na miejscu dziennikarza z Polski, Piotra Andrusieczki, Pieniążek został uderzony kilkanaście razy pałką po głowie. Pobity miał pokazywać milicjantom legitymację dziennikarską. Pieniążek od kilku dni relacjonuje wydarzenia na Ukrainie dla Krytyki Politycznej.

16:40 Donald Tusk podziękował Jackowi Protasiewiczowi i Jarosławowi Kaczyńskiemu.

16:27 Tłum skanduje: "Jarosław, Jarosław!"

Prezes PiS wystąpił wspólnie z wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jackiem Protasiewiczem z PO przed wielotysięcznym tłumem na Majdanie. Premier Tusk podziękował na Twitterze obu politykom za "wspólny i mocny głos w Kijowie".

16:26 Kaczyński na Majdanie: Dlaczego nie ma tutaj Sikorskiego?

Radosław Sikorski był jedną z dwóch głównych postaci Partnerstwa Wschodniego, razem z ministrem Bildem ze Szwecji. Dlaczego ich tutaj nie ma? Nie rozumiem - pytał prezes Prawa i Sprawiedliwości. Więcej tutaj.

16:20 Kliczko na czele tłumów w Kijowie

W Kijowie trwa wielki antyrządowy protest. Tłum usunął barierki otaczające Plac Niepodległości, czyli tzw. Majdan, który dotychczas chroniony był przez milicję. Funkcjonariusze wycofali się. Nie obyło się jednak bez incydentów.

16:13 Rzecznik premiera Ukrainy: Kontrolujemy sytuację

Tłum demonstrantów powalił barierki na Majdanie w Kijowie

Tłum proeuropejskich demonstrantów powalił barierki na Placu Niepodległości w Kijowie, który dotychczas chroniony był przez oddziały specjalne milicji Berkut. Ludzie wdrapali się na stojący na Majdanie ciężki sprzęt i krzyczeli "Rewolucja". W Kijowie protestują tysiące ludzi. Według... czytaj więcej

Sytuacja w Kijowie pozostaje pod kontrolą - oświadczył rzecznik premiera Mykoły Azarowa, Witalij Łukjanenko. Tak, oczywiście - powiedział pytany, czy władze nie straciły kontroli nad wydarzeniami w stolicy.

Ludzie mają prawo robić wszystko to, co odbywa się w ramach prawa. To, co narusza prawo, powinno być wstrzymane
- powiedział, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

16:01 Berkut zaatakował szturmujących siedzibę Janukowycza

Milicyjne oddziały specjalne Berkut zaatakowały ludzi, którzy szturmują siedzibę prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Berkut poszedł na tłum zorganizowaną kolumną, strzelając granatami hukowymi. Ludzie byli brutalnie bici, milicja użyła gazu łzawiącego. Stojący naprzeciw ludzie także użyli gazu. Demonstrujących wyparto z miejsca zdarzeń. Starcia trwają.

Na miejscu widać ogień petard i dym, podjeżdżające karetki pogotowia. Pie... wasze spokojne wiece, ten kraj potrzebuje akcji i szybkich zmian - powiedział jeden z uczestników zamieszek z zasłoniętą twarzą.

15:58 Przemysław Marzec, RMF FM: Trwa okupacja budynku Rady Miejskiej.

Przemysław Marzec na Ukrainie: Ponad sto tysięcy ludzi na ulicach

15:54 Demonstranci zajmują budynki władz

Demonstranci zajęli siedzibę władz miejskich w Kijowie oraz dom prorządowych związków zawodowych na głównym placu stolicy Ukrainy, Majdanie Niepodległości. W siedzibie związków urządzono sztab opozycji.

15:27 Kliczko na Majdanie: "Skradziono" marzenie o integracji

Nasza demonstracja jest pokojowa, ale władze robią wszystko, by wykorzystać te same metody, które widzieliśmy w sobotę nad ranem. Nie poddawajmy się prowokacjom! - mówił Witalij Kliczko, szef partii Udar na konferencji w Kijowie.

Tłum demonstrantów powalił barierki na Majdanie w Kijowie

Wcześniej tłum proeuropejskich demonstrantów powalił barierki na Placu Niepodległości w Kijowie, który dotychczas chroniony był przez oddziały specjalne milicji Berkut. Ludzie wdrapali się na stojący na Majdanie ciężki sprzęt i krzyczeli "Rewolucja". W Kijowie protestują tysiące ludzi. Według niektórych ukraińskich stacji telewizyjnych może to być nawet 500 tysięcy.