71 miliardów euro ze wspólnej kasy unijnej oraz 33 miliardy z prywatnych pożyczek. Pomoc w takiej wysokości, według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, powinna na razie zapewnić płynność finansową Grecji. Pieniądze wyłożą głównie Niemcy. MFW przestrzega rząd w Berlinie przed zastojem gospodarczym.

Wasza gospodarka radzi sobie świetnie, ale potrzebujecie reform, by sytuacja się nie pogorszyła - ostrzega Niemcy MFW.

Za mało ludzi do pracy i za duża zależność od eksportu - to dwa największe problemy. Niemieckie społeczeństwo starzeje się i choć bezrobocie jest rekordowo niskie, potrzeba jeszcze więcej rąk do pracy. Tu pomóc ma wcześniejsza opieka nad dziećmi, czyli żłobki i przedszkola które pozwolą pracować rodzicom.

Druga sugestia funduszu to ukrócenie sytuacji, w której potencjalni pracownicy uczą się i studiują -czasem całe życie. Więcej zarabiających ludzi to ich większe wydatki w sklepach, co pozwoliłoby się przygotować na mniejsze zamówienia z zagranicy które przewiduje fundusz. I jeszcze jedna sugestia - zmniejszanie deficytu budżetowego to dobry kierunek, ale nie warto przesadzać. Czasem warto poluzować podatkową uprząż, by firmy mogły się rozwijać - sugerują eksperci.