Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie prowadzi rozmowy m.in. z Unią Europejską na temat wysłania międzynarodowych sił policyjnych do południowego Kirgistanu - poinformował Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

OBWE prowadzi negocjacje na temat wysłania wsparcia policyjnego dla Kirgistanu. Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii już dyskutują na ten temat - powiedział przedstawiciel Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE na Azję Centralną Kimmo Kiljunen, dodając, że różne organizacje międzynarodowe są na to gotowe.

Nie mam na myśli wojskowych oddziałów sił pokojowych. Uważam jednak, że dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie międzynarodowej operacji policyjnej z myślą o wsparciu technicznym. Innym rozwiązaniem byłoby pojawienie się na miejscu międzynarodowej policji. Przyczyniłoby się to do stworzenia atmosfery zaufania - stwierdził Kiljunen.

Na południu Kirgistanu w połowie czerwca rozpoczęły się krwawe zamieszki na tle etnicznym między Uzbekami a Kirgizami. Według oficjalnych danych w starciach zginęło 214 osób.