Rosja nie zmniejszy wydatków na obronę - oświadczył Dmitrij Miedwiediew podkreślając, że nie dopuści do tego, aby jego kraj przekształcił się w "bananową republikę".

Nie możemy obejść się bez wydatków na obronę. Przy czym - wydatków godnych Federacji Rosyjskiej. Nie jakiejś tam bananowej republiki, lecz właśnie Federacji Rosyjskiej - wielkiego kraju, stałego członka Rady Bezpieczeństwa (ONZ), dysponującego bronią jądrową - podkreślił Miedwiediew. Dlatego u nas wydatki na obronę i bezpieczeństwo zawsze będą wysokie, bez względu na to, jak przykre to będzie dla budżetu - zapowiedział. Rosyjski przywódca mówił o tym na poligonie wojskowym Czebarkul koło Czelabińska, na Uralu, gdzie obserwował ostatnią fazę manewrów z udziałem 12 tys. żołnierzy z Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.

Miedwiediew zaznaczył, że jeśli ktoś się z tym nie zgadza, to może pracować w innym miejscu. Ta ostatnia uwaga, była najwyraźniej aluzją do wczorajszej dymisji wicepremiera i ministra finansów Aleksieja Kudrina, który kilka dni wcześniej, podczas pobytu w Waszyngtonie, ogłosił, że nie zgadza się z polityką gospodarczą, w tym budżetową, prowadzoną przez Miedwiediewa. Skrytykował przede wszystkim przeforsowany przez prezydenta wzrost wydatków na zbrojenia.

Miedwiediew zdecydował, że do 2020 roku Rosja wyda na zbrojenia 20 bln rubli (625 mld dolarów).