Lider republikańskiej mniejszości w Senacie USA Mitch McConnell poinformował, że negocjacje w sprawie podniesienia limitu zadłużenia rządu federalnego są "bardzo bliskie" pozytywnego zakończenia - podała telewizja CNN. McConnell wyraził przekonanie, że w ramach porozumienia nie dojdzie do podniesienia podatków, czego domagali się Demokraci.

Porozumienie przewiduje natomiast zmniejszenie wydatków w ciągu 10 lat o prawie 3 biliony dolarów. McConnell dodał, że ma nadzieję na przekonanie Republikanów w Senacie do tego projektu.

We wtorek upływa termin wyznaczony przez Departament Skarbu jako ostateczna data przedłużenia rządowi uprawnień do zaciągania dalszych pożyczek. Dozwolony ustawowo pułap długu - 14,3 bln dolarów - osiągnięto już miesiąc temu.

Jeżeli do porozumienia nie dojdzie, rządowi federalnemu grozi niewypłacalność, gdyż wyczerpią się rezerwy na spłaty bieżących należności. Dochody z samych podatków nie wystarczają na płacenie tych rachunków - między innymi na wykup obligacji skarbowych zagranicznych wierzycieli.