Międzynarodową Agencję Energii Atomowej niepokoją bliżej nieokreślone działania w irańskim kompleksie wojskowym Parchin. Nie jest jednak jasne, o jaką dokładnie aktywność chodzi. Według zachodnich dyplomatów, którzy przekazali te informacje, MAEA monitoruje Parchin przez obrazy satelitarne.

Jeden z dyplomatów obecny w Wiedniu na briefingu dla państw członkowskich MAEA cytował szefa inspektorów agencji Hermana Nackaertsa, który mówił o "pewnych działaniach w Parchin", które ponaglają do odwiedzenia tego miejsca. Inny dyplomata oświadczył, że "niektóre doniesienia o możliwym oczyszczaniu kompleksu są bardzo niepokojące". Jego zdaniem, "jest oczywiste, że Iran nie chce wpuścić MAEA do Parchin, bo ma coś do ukrycia".

MAEA zabiegała o wizytę w Parchin - kompleksie wojskowym na południowy wschód od Teheranu - po opublikowaniu w listopadzie ubiegłego roku raportu, który sugerował, że Iran rozwija wojskową technologię nuklearną. Teheran temu zaprzecza.

Podejrzenia dotyczące kompleksu Parchin sięgają co najmniej roku 2004, gdy prominentny ekspert od atomu powiedział, że zdjęcia satelitarne świadczą o tym, że może to być miejsce badań i testów związanych z bronią nuklearną.