Wszystko wskazuje na to, że nową przewodniczącą PE zostanie dzisiaj maltańska eurodeputowana Roberta Metsola z Europejskiej Partii Ludowej, do której należy PO i PSL. Rano kandydaci zaczęli prezentować swoje programy. Po godzinie 9 pojawiła się informacja, że europoseł Kosma Złotowski (PiS) postanowił zrezygnować z ubiegania się o stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

 Informację taką przekazał na wtorkowej sesji wiceszef PE Pedro Silva Pereira.

Kim jest kandydatka z największym poparciem?

Roberta Metsola jest cenioną w PE eurodeputowaną, zwłaszcza za pracę w komisji LIBE ds. wolności obywatelskich. Zajmuje tam wpływową rolę koordynatora z ramienia EPL-u. Jednak  lewicowym eurodeputowanym nie podoba się jej antyaborcyjne stanowisko. Za poparcie Metsoli socjaldemokraci (S&D) i liberałowie (Odnówmy Europę) otrzymali od EPL-u dodatkowe stanowiska wiceprzewodniczących PE i szefów komisji oraz zapewnienie, że PE będzie zajmować się "dynamicznie" między innymi kwestią praw kobiet i praworządnością.

Porozumienie socjaldemokratów, chadeków i liberałów oznacza spadek szansy na ewentualny wybór kandydatki Zielonych Alice Bah Kuhnke - byłej minister kultury Szwecji. To również znak, że zredukowane do zera zostają szanse na wygraną hiszpańskiej komunistki Sira Rego oraz Kosmy Złotowskiego z PiS. Zresztą już wcześniej nie dawano im większych szans w tym wyścigu.

Wspólny tekst porozumienia

Wieczorem w poniedziałek trzy proeuropejskie grupy polityczne: EPL, S&D oraz Odnówmy Europę, które postanowiły poprzeć Robertę Metsolę, uzgodniły wstępny, wspólny tekst porozumienia. Trzy frakcje gwarantują w nim stabilność w UE,  konieczną w dobie pandemii i rosnących tendencji populistycznych. Pierwszy punkt porozumienia dotyczy "wartości". W dokumencie mowa jest o zapewnieniu ochrony praw podstawowych i walce o praworządność.

Polska i Węgry nie są wymienione z nazwy, ale mówi się o coraz większym pogwałceniu praworządności "w niektórych krajach UE". 

RELACJA NA ŻYWO

Eurodeputowani tej proeuropejskiej większości zapewniają, że podejmą działania przeciwko wszelkim rodzajom dyskryminacji, w szczególności przeciwko dyskryminacji osób LGBTIQ+. Frakcje uzgodniły także, że wszystkie mechanizmy praworządnościowe muszą być uruchamiane bezzwłocznie (mechanizm warunkowości, procedura art.7). 

W kwestii praw kobiet uzgodniono, że przewodnicząca Roberta Metsola będzie szanować stanowisko większości PE. We wspólnym dokumencie zapisano, że PE będzie dążyć do zapewnienia kobietom praw reprodukcyjnych (a więc prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji).

Jak przebiega wybór?

Do wyboru przewodniczącego wymagana jest bezwzględna większość głosów ważnych, które oddawane są w głosowaniu tajnym. W sytuacji gdy pierwsza tura nie pozwoli wyłonić zwycięzcy, odbywa się druga - a w razie konieczności - trzecia tura głosowania. Mogą wtedy zostać zgłoszeni nowi lub ci sami kandydaci.

Z kolei gdy w trzeciej turze nie zostanie wybrany nowy przewodniczący, odbywa się czwarty i ostatni etap głosowania, w którym udział biorą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów zdobytych w trzeciej turze.

Wybory wygrywa kandydat z większą liczbą głosów.

Po ogłoszeniu końcowych wyników, zwycięzca w roli przewodniczącego PE, ma możliwość wygłoszenia przemówienia inauguracyjnego. Następnie przewodniczy wyborom pozostałych członków prezydium PE, które zaplanowano na wtorek i środę.