​Królowa Elżbieta II nie weźmie udziału w uroczystościach bożonarodzeniowych w kościele w Sandringham - poinformowało BBC. Powodem jej nieobecności jest poważne przeziębienie. W komunikacie Pałacu Buckingham podano, że dla monarchini będzie lepiej, jeśli pozostanie w domu.

"Jej Wysokość dochodzi do siebie po poważnym przeziębieniu. Pozostanie w domu, co pomoże w jej wyleczeniu" - głosi komunikat Pałacu Buckingham. Dodano jednak, że monarchini będzie uczestniczyła w obchodach świąt w gronie rodzinnym.

Królowa Elżbieta II, która w tym roku skończyła 90 lat, zachorowała na początku tygodnia. Przeziębienia nabawił się także jej mąż, książę Filip. Corocznie święta spędzają w prywatnej posiadłości w Sandringham w hrabstwie Norfolk. W tym roku uda się do niej sam książę Filip, pomimo tego, że początkowo oboje mieli pozostać w Londynie ze względu na problemy zdrowotne. 

W uroczystościach w miejscowym kościele będą uczestniczyć również książę Karol, książę Harry, a także kilku innych członków królewskiej rodziny. 

Brytyjskie media podkreślają, że królowa nie będzie uczestniczyć w bożonarodzeniowych uroczystościach po raz pierwszy od 28 lat.

Niezmiennie od kilkudziesięciu lat, w pierwszy dzień świąt, punktualnie o godzinie 15 czasu lokalnego królowa Elżbieta II wygłasza orędzie do Brytyjczyków. Przed telewizorami siadają miliony obywateli.

(łł)