W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 120 zgonów z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyły się o 880 - poinformował brytyjski rząd. W obu przypadkach to znaczący wzrost w stosunku do ostatnich dni.

120 nowych zgonów to ponad trzy razy więcej niż w bilansie czwartkowym, a także najwięcej od tygodnia. To oznacza zarazem drugi tydzień z rzędu, w którym piątkowy bilans jest najwyższy w całym tygodniu - wcześniej zazwyczaj najwyższe były wtorkowe, gdyż uzupełniano w nich nieuwzględnione wcześniej zgony z weekendu.

Z kolei liczba wykrytych zakażeń jest najwyższa od 28 czerwca, jest ona też czwartym z rzędu wyraźnym wzrostem.

W efekcie łączna liczba zgonów wzrosła w Wielkiej Brytanii do 46 119, a potwierdzonych zakażeń - do 303 181. Minionej nocy Wielka Brytania została wyprzedzona pod względem liczby zgonów przez Meksyk i spadła na czwarte miejsce na świecie. Po podaniu piątkowego bilansu znów znalazła się na trzecim, ale gdy władze meksykańskie ogłoszą nowe dane, kraj ten znów wyprzedzi Wielką Brytanię. Wyższą liczbę ofiar śmiertelnych mają tylko Stany Zjednoczone i Brazylia. Pod względem liczby potwierdzonych zakażeń Wielka Brytania została w piątek wyprzedzona przez Iran i znajduje się na 10. miejscu na świecie.

Łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Wielkiej Brytanii podlega obecnie rewizji w związku z tym, że zapewne uwzględnione zostały w nim osoby, które w przeszłości miały koronawirusa, ale przyczyna ich zgonu była inna.

Gdzie najwięcej zakażeń?

Jeśli chodzi o poszczególne części Zjednoczonego Królestwa, to w Anglii miało miejsce 41 512 zgonów, w Szkocji - 2491, w Walii - 1560, zaś w Irlandii Północnej - 556.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 206,6 tys. testów na obecność koronawirusa, a od początku epidemii - ponad 11,7 mln. Obecne możliwości brytyjskich laboratoriów to 338 tys. testów na dobę.

Bilans nowych zgonów obejmuje wszystkie te, które zarejestrowano w ciągu 24 godzin między godz. 17 w środę a godz. 17 w czwartek i w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa, zaś nowych testów i zakażeń obejmuje 24 godziny między godz. 9 rano w czwartek a godz. 9 rano w piątek.

W piątek wczesnym popołudniem brytyjski premier Boris Johnson ogłosił, że w związku z rosnącą ponownie liczbą zakażeń, planowane na sobotę dalsze poluzowanie restrykcji w Anglii zostaje wstrzymane na co najmniej dwa tygodnie. Od soboty miały zostać otwarte kasyna, kręgielnie i lodowiska pod dachem, miały się odbywać przestawienia teatralne i koncerty w zamkniętych przestrzeniach z ograniczoną liczbą widzów, a w obiektach sportowych i salach konferencyjnych planowano rozpocząć pilotażowe programy przygotowujące do wznowienia wydarzeń z udziałem publiczności. Ponadto od soboty miały być dopuszczone wesela z udziałem maksymalnie 30 osób.