Hiszpański dziennik "El Mundo" poinformował, że jego korespondentka w Kolumbii Salud Hernandez Mora została uprowadzona przez Armię Wyzwolenia Narodowego (ELN), drugą co do wielkości partyzantkę w kraju. Ślad po dziennikarce zaginął w sobotę.

Dziennikarka od wielu lat mieszka w Kolumbii i, jak pisze agencja EFE, jest znana z radykalnego stosunku do guerilli i krytyki procesu pokojowego między rządem a Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC).

Szef hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuel Garcia-Margallo poinformował, że hiszpańscy urzędnicy są w kontakcie z władzami Kolumbii, które próbują odnaleźć Hernandez.

W niedzielę kolumbijskie ministerstwo obrony narodowej ogłosiło, że wysłało dodatkowych żołnierzy i policjantów do Catatumbo, by próbować zlokalizować dziennikarkę. Na razie ELN nie potwierdziła porwania Hernandez.

Od pół wieku skrajnie lewicowe FARC i ELN walczą z rządem w Bogocie. Konflikt kosztował już życie około 220 tysięcy ludzi, a ponad 5 mln zmusił do opuszczenia domów. Przez wiele krajów ELN i FARC uznawane są za grupy terrorystyczne. Obie utrzymują się m.in. z porwań dla okupu i handlu narkotykami.


(mn)