Niejasny przekaz dotyczący Holokaustu - znów zaciemnił kwestię tego, kto był odpowiedzialny za zagładę. Tym razem wątpliwości wzbudził film opublikowany w internecie przez Komisję Europejską z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. KE po krytyce poprawiła nagranie.

Przypomnijmy, że polskie władze od lat walczą z kłamstwem i sugestią, że Polacy są odpowiedzialni za Holokaust, bo obozy powstały na terenie Polski. 

Na filmie unijni komisarze wymawiali na głos imiona i nazwiska ofiar nazistowskich Niemiec. Nagranie na platformie X podała sama szefowa KE, apelując o wypowiadanie na głos imion ofiar Holokaustu. Ursula von der Leyen też wymienia jedną z nich. Problem w tym, że napis pod tym kadrem brzmiał: "Zmarła w obozie w Auschwitz, Polska". W najlepszym przypadku było to niedopowiedzenie, bo nie zawarto informacji o tym, że obóz w Auschwitz to "były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny" i powstał na terenie okupowanej wówczas Polski.

W filmie ten sam cytat pojawiał się aż dziewięć razy. 

W kontrowersyjnym nagraniu wzięło udział tylko 18 z 27 komisarzy. Nie uczestniczył w nim polski komisarz Janusz Wojciechowski. Osoba z jego otoczenia przekazała, ze Wojciechowski właśnie miedzy innymi dlatego nie wziął udziału w tym nagraniu.

Muzeum Auschwitz: Przydałoby się poświęcić nieco więcej uwagi faktycznemu opisowi wojennych granic Europy

Nagranie spotkało się z krytyką - m.in. ze strony Ryszarda Pawlika, asystenta eurodeputowanego Jerzego Buzka

KE w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu wypuszcza ważny filmik. Szkoda, że nie wziął w nim udział komisarz Janusz Wojciechowski, a przede wszystkim, że 9 razy pojawia się tam informacja, że "obóz Auschwitz" (nie "koncentracyjny") znajdował się w Polsce (nie "okupowanej")... - napisał Pawlik na Twitterze. 

Film skomentowało również na Twitterze Muzeum Auschwitz. "Obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz znajdował się na okupowanej części terytorium Polski, która w październiku 1939 roku została przyłączona bezpośrednio do nazistowskich Niemiec. Trafne jest zatem stwierdzenie, że obóz znajdował się na terenie okupowanej Polski" - napisało Muzeum Auschwitz dodając, że na filmie "przydałoby się także poświęcić nieco więcej uwagi faktycznemu opisowi wojennych granic Europy".

"Grecja była okupowana przez Włochy i Niemcy (a część została zaanektowana przez Bułgarię), Litwa była okupowana przez Niemcy, a Austria została przyłączona do Niemiec w 1938 roku" - wyjaśniło muzeum, prosząc o pamięć o "złożoności zmian granic przed i w czasie II wojny światowej, aby odzwierciedlić tragedie, jakie miały wówczas miejsce w Europie".

Głos zabrał dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski.

"Przynajmniej w dzień pamięci Komisja Europejska powinna powstrzymać się od manipulowania faktami. Nie sądzę, aby którykolwiek z autorów tego filmu nie miał świadomości, że KL Auschwitz był niemieckim obozem koncentracyjnym utworzonym na terenach, które Niemcy przyłączyli do swojego kraju po niesprowokowanej agresji na Polskę w 1939 roku. Proszę poprawić" - napisał.

Jest reakcja szefa polskiego MSZ

Do sprawy odniósł się na Twitterze minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. 

Pisząc o nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz należy wskazywać, że powstał pod niemiecką okupacją. Informacja w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej będzie doprecyzowana, ale szkoda, że polski komisarz UE zawczasu nie zaprezentował polskiego punktu widzenia - czytamy we wpisie. 

Szefowa KE Ursula von der Leyen zamieściła dziś wpis na Twitterze. Nie odniosła się do samego filmu, a do wczorajszych uroczystości, podkreślając, że upamiętniały one ofiary "niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz".

Podczas wczorajszych uroczystości oddano hołd ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz i upamiętniono sześć milionów Żydów oraz wszystkie inne ofiary zamordowane przez nazistów - podkreśliła szefowa KE. 

Po południui kontrowersyjny film poprawiono. Z nagrania poświeconego Międzynarodowemu Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu zniknął skandaliczny napis "obóz Auschwitz, Polska".

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. - w tym pół tysiąca dzieci - witali ich jako wyzwolicieli.

27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W muzeum Auschwitz-Birkenau w sobotę odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady.