Fałszywe wydanie „New York Times” wywołało wielkie zamieszanie w Ameryce. Mieszkańcom Nowego Jorku i Los Angeles rozdano ponad milion bezpłatnych egzemplarzy podróbki gazety z wielkim tytułem na pierwszej stronie: "Koniec wojny w Iraku". W środku znalazł się również intrygujący artykuł o wprowadzeniu bezpłatnej opieki medycznej.

Grupa żartownisiów, nazywających się aktywistami społecznymi, rozdała mieszkańcom dwóch amerykańskich metropolii ponad 1,2 miliona fałszywych wydań opiniotwórczego dziennika. Czternastostronicowy numer datowany był na 4 lipca 2009 roku. Wydrukowanie go zajęło sześć miesięcy. Następnie numer rozdano tysiącom wolontariuszy, którzy zajęli się jego rozprowadzeniem.

Musimy się upewnić, że Obama i inni demokraci zrobią to, do czego ich wybraliśmy. Po ośmiu, a może 28 latach piekła, powinniśmy zacząć wyobrażać sobie niebo - powiedziała Bertha Suttner, uważana za jedną z autorek numeru.

Wydanie wywołało w Stanach Zjednoczonych wielkie poruszenie. Nie wszyscy jednak dali się nabrać na żart. Kiedy to zobaczyłam, od razu powiedziałam mojej koleżance, że to nie dzisiejsza gazeta, to może się zdarzyć, ale w przyszłości - mówi jedna z mieszkanek Nowego Jorku: