Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović zaapelowała o "natychmiastowe uwolnienie" lewicowej aktywistki Margot, formalnie: Michała Sz., wobec której sąd zastosował dwumiesięczny areszt. Zdaniem komisarz, fakt ten wysyła niepokojący sygnał, jeśli chodzi o wolność słowa i prawa osób LGBT w Polsce. Właśnie po zatrzymaniu Margot doszło w Warszawie do przepychanek aktywistów LGBT z policją, w wyniku których zatrzymanych zostało 48 działaczy.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz przekazała dzisiaj, że "Michał Sz., aktywista LGBT (identyfikujący się jako kobieta - przyp. RMF), podejrzany jest o dokonanie 27 czerwca 2020 roku czynu chuligańskiego polegającego udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza Fundacji Pro Life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji".

Jak informowała wcześniej prokuratura, aktywistce zarzucono, że w trakcie czerwcowego zajścia przewróciła obecnego na miejscu Łukasza K. na chodnik, czym spowodowała u niego obrażenia pleców i lewego nadgarstka, a także szarpała i popychała mężczyznę "w celu zmuszenia pokrzywdzonego do zaprzestania nagrywania przebiegu zdarzenia".

"Niszczenie mienia" miało natomiast polegać na uszkodzeniu samochodu należącego do Fundacji "Pro-Prawo do Życia": wartość strat wyniosła - jak informowali śledczy - ponad 6 tysięcy złotych.

Według aktywistów LGBT, z furgonetki emitowane były krzywdzące i nieprawdziwe informacje nt. osób homoseksualnych.

Jak podała prokuratura, Michałowi Sz. vel Margot grozi do 5 lat więzienia.

Pierwotnie wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tysięcy złotych, ale w piątek, po zażaleniu prokuratury, Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o dwumiesięcznym areszcie.

Piątkowy protest w Warszawie przeciw decyzji o aresztowaniu Margot i zatrzymaniu działaczki zakończył się przepychankami z policją. Zatrzymanych zostało w sumie 48 aktywistów LGBT.

Komisarz Rady Europy broni Margot

Swoje stanowisko ws. aresztowania Margot komisarz ds. praw człowieka Rady Europy wyraziła na Twitterze.

"Wzywam do natychmiastowego uwolnienia aktywistki LGBT Margot (...). Nakaz aresztowania jej na 2 miesiące wysyła bardzo niepokojący sygnał ws. wolności słowa i praw osób LGBT w Polsce" - napisała Dunja Mijatović.

Waszczykowski i Kaleta odpowiadają

Na wpis komisarz Rady Europy odpowiedział m.in. europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski.

"Polska policja chroni demokratyczny porządek w kraju przed wandalami wykorzystującymi ideologię jako pretekst. Brońmy naszej cywilizacji opartej na wartościach greckich, rzymskich i chrześcijańskich. Nasza cywilizacja ma znaczenie" - napisał były szef polskiej dyplomacji.

Tweeta Dunji Mijatović skomentował również wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

"Mówiłem wczoraj, że lewactwo europejskie ruszy w obronie chuligana Michała Sz." - napisał.