Po południu z powodu problemów technicznych trzeba było zawiesić 10 połączeń pociągami Eurostar - poinformował szef tej firmy. Nastąpiło to niedługo po tym, jak w tunelu pod kanałem La Manche przywrócono rano ruch. Wczoraj zapaliła się w nim ciężarówka.

Eurotunel ma kolejny problem związany z infrastrukturą, zdarzył się też około godz. 10 problem techniczny, związany z elektrycznością w sieci trakcyjnej, trzeba było więc wstrzymać ruch od godz. 10 do 12 - powiedział dyrektor generalny Eurostar Nicolas Petrovic.

Po godz. 12 wznowiono ruch w jednym z dwóch tuneli, ale "nazbierało się wiele dodatkowych opóźnień". A to znaczy, że dziś po południu musimy odwołać kursy dziesięciu pociągów - dodał Petrovic.

Dzień wcześniej zapalenie się przewożonej na platformie ciężarówki sparaliżowało transport w Eurotunelu na kilka godzin.

Tunel został zamknięty wczoraj około południa po uruchomieniu się alarmów w związku z wykryciem dymu wydobywającego się z ciężarówki jadącej na platformie z Wielkiej Brytanii do Francji. Gdy uruchomił się alarm, do Francji ewakuowano 42 kierowców. Ewakuowano też pasażerów pociągu Eurostar.

Łączący Francję i Wielką Brytanię tunel liczy około 50 km. Umożliwia kursowanie pociągów towarowych przewożących samochody i ciężarówki, a także pociągów pasażerskich Eurostar, które łączą Londyn z Paryżem i Brukselą.

(mal)