"To sztucznie wywołany cyrk, który regularnie się powtarza i zawsze dotyka kogoś innego" - tak Vaclav Klaus skomentował powiązanie hiszpańskich ogórków z epidemią pokarmową w Niemczech. Prezydent Czech odwiedził Rzym z okazji 150-lecia zjednoczenia Włoch.

W ten sposób czeski przywódca ocenił szerzącą się w Europie panikę, która wybuchła po pojawieniu się w Niemczech fali zakażeń pałeczką okrężnicy.

Uważam to za nieszczęście. A to, że premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero domaga się od Niemiec odszkodowania jest całkowicie sensownym żądaniem, nawet jeśli według mnie go nie dostanie - zauważył czeski prezydent.

We wtorek czeskie służby sanitarno-epidemiologiczne potwierdziły pierwszy w Czechach przypadek zarażenia niebezpieczną bakterią. Wkrótce mają zostać opublikowane badania kolejnych siedmiu osób.

W Niemczech doszło do ponad 1500 przypadków infekcji lub podejrzenia zakażeniem pałeczką okrężnicy. Zatrucia odnotowano także we Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Holandii. W sumie zmarło już 18 osób, w tym 17 na terenie Niemiec.