Dwunastodniowe, kompleksowe badania lekarskie przeszedł niedawno Kim Dzong Il. Według południowokoreańskiej rozgłośni Open Radio, dwaj francuscy neurolodzy badali 68-letniego Kima w klinice w mieście Hamheung, około 150 km na północ od Phenianu. Przywódca Korei Północnej dwa lata temu miał wylew krwi do mózgu.

Północnokoreański przywódca przeszedł badania za pomocą rezonansu magnetycznego, kompletne badania rdzenia kręgowego i systemu naczyń mózgowych - poinformowała rozgłośnia.

Stan zdrowia przywódcy Korei Północnej jest w kraju jego południowych sąsiadów przedmiotem szczególnej uwagi. Jeden z południowokoreańskich instytutów medycznych twierdził przed kilkoma miesiącami, że Kim Dzong Il cierpi na niewydolność wątroby, jego nerki wymagają dializy, a ponadto dotknięty jest w wyniku wylewu krwi do mózgu częściowym paraliżem. Od dłuższego czasu trwają też spekulacje na temat jego prawdopodobnego następcy. Kim, który sprawuje władzę od 1994 roku, nie wyznaczył go dotąd oficjalnie, ale spekuluje się, że wybór padnie na jego trzeciego syna, Kim Dzong Una.