Chiny potwierdziły, że w tym tygodniu wizytę w kraju złożył przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il. Podczas spotkania z chińskim prezydentem Hu Jintao Kim wyraził chęć wznowienia negocjacji na temat rozbrojenia nuklearnego Korei Północnej.

Kim powiedział, że jego kraj: opowiada się za wznowieniem w szybkim czasie rokowań sześciostronnych na temat rozbrojenia Półwyspu Koreańskiego - podała agencja Xinhua. W rozmowach oprócz Korei Północnej uczestniczą jeszcze Korea Południowa, Chiny, USA, Japonia i Rosja.

Przywódca Korei Północnej dodał, że jego kraj obecnie koncentruje się na rozwoju gospodarczym i potrzebuje stabilnych stosunków z sąsiadami. Dodał, że ma "szczerą nadzieję" na poprawę stosunków z Koreą Południową.

Z kolei prezydent Chin podkreślał, że obie strony powinny wykazać się elastycznością i powściągliwością, usuwać przeszkody oraz poprawiać stosunki w celu: osiągnięcia pokoju, stabilności i rozwoju Półwyspu Koreańskiego.

Choć Kim rzadko podróżuje za granicę, Chiny odwiedził już po raz trzeci w ciągu roku. Według agencji AP, wskazuje to jak bardzo Korea Północna polega na chińskiej pomocy. Obecnie północnokoreańska gospodarka jest zrujnowana, a po zeszłorocznych powodziach i ciężkiej zimie kraj ponownie ma kłopoty z wykarmieniem obywateli.