"UE jest przygotowana na wyjście Wielkiej Brytanii z UE z umową lub bez. Aby jednak wykluczyć scenariusz brexitu bez umowy, nie wystarczy przeciw niemu głosować, trzeba zgodzić się na porozumienie" - skomentował w środę wieczorem rzecznik KE.

Przyjmujemy do wiadomości głosowanie w Izbie Gmin dzisiejszego wieczoru. Istnieją tylko dwa sposoby opuszczenia UE: z umową lub bez. UE jest przygotowana na oba. Żeby wykluczyć scenariusz brexitu bez umowy, nie wystarczy głosować przeciwko scenariuszowi brexitu bez umowy - trzeba zgodzić się na umowę. Uzgodniliśmy umowę z premier (Wielkiej Brytanii - PAP), a UE jest gotowa ją podpisać - napisał rzecznik.

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała w środę wieczorem za uchwałą wyrażającą polityczny sprzeciw wobec bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Za taką propozycją zagłosowało 321 posłów, a przeciwko 278 (różnica 43 głosów).

TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

Odrzucenie scenariusza wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy przez Izbę Gmin jest zbieżne z polskimi oczekiwaniami wobec brexitu - oświadczył wiceszef MSZ Konrad Szymański. Zastrzegł jednocześnie, że "to oczywiście nie oznacza, że perspektywa bezumownego brexitu znika". Jak podkreślił, "bez pokonania kryzysu ratyfikacyjnego dojdzie do bezumownego brexitu nawet wbrew stanowisku wyrażonemu przez Izbę Gmin