Brytyjskie MSW (Home Office) odmówiło prawa wjazdu amerykańskiemu kaznodziei Terry Jonesowi, który w ubiegłym roku wsławił się ogłoszeniem zamiaru spalenia Koranu w rocznicę zamachów z 11 września 2001 r. Ostatecznie wycofał się z tego zamiaru.

Rząd brytyjski przeciwny jest wszelkim formom ekstremizmu i z tego powodu zdecydował się nie dopuścić do przyjazdu pastora Terry Jonesa do Wielkiej Brytanii - powiedział rzecznik Home Office cytowany przez Press Association.

Jego liczne komentarze są dowodem na to, że postępuje nieodpowiedzialnie - dodał.

Rzecznik zaznaczył, że przyjazd do Wielkiej Brytanii nie jest prawem lecz przywilejem, a obecność Jonesa nie służy interesowi publicznemu.

Kaznodzieja przyjął zaproszenie od stosunkowo mało znanej prawicowej organizacji "England is Ours" (Anglia jest Nasza) z siedzibą w Milton Keynes. Jako jej gość miał w połowie lutego przemawiać na wiecach przeciwko ekspansji islamu i budowie meczetów w Wielkiej Brytanii.

Rzecznik organizacji Barry Taylor nie traci nadziei, że zamiast Jonesa uda się ściągnąć z USA któregoś z członków jego kongregacji. Taylor wyraził rozczarowanie decyzją władz wskazując, że planowany przyjazd Jonesa służył dyskusji nad - jak to określił - "islamizacją Zjednoczonego Królestwa".

Zaznaczył, iż jest to sprawa, o której powinno się mówić bez obaw.

Terry Jones kieruje ugrupowaniem Dove (Dove World Outreach Center), mającego swą siedzibę w Gainesville na Florydzie. Ugrupowanie liczy ok. 50 członków.