Według naukowców z CNRS jest to tym bardziej niepokojące, że podobna katastrofa zdarzyła się już w Dolinie Saint-Gervais ponad sto lat temu. W nagłej powodzi zginęło wtedy blisko dwustu mieszkańców doliny.
Aby zapobiec powtórce czarnego scenariusza, w lodowcu wywiercony zostanie pionowy otwór, przez który woda ma zostać wypompowana.
Przygotowania do tej skomplikowanej operacji, która może potrwać do jesieni, już się rozpoczęły. Naukowcy sprawdzają jednocześnie, czy na powłoce lodowca nie ma groźnych pęknięć.