Firma Sindbad, której autokar w nocy z piątku na sobotę rozbił się na niemieckiej autostradzie w okolicach Drezna, była wielokrotnie kontrolowana pod względem sprawności pojazdów, wykryto jedynie drobne naruszenia - podała Inspekcja Transportu Drogowego. W wypadku zginęło 10 Polaków. Rannych zostało w sumie 69 osób, w tym 65 naszych rodaków.

Karambol w Niemczech: Ofiary to Polacy. Pojazdy całkowicie zmiażdżone

Zidentyfikowano 6 z 9 ofiar katastrofy drogowej na autostradzie niedaleko Drezna. Niemieckie media twierdzą, że wszystkie ofiary zderzenia minibusa oraz dwóch autokarów to Polacy. Około godziny 2 w nocy na niemieckiej autostradzie A4 autokar należący do firmy Sindbad uderzył w tył ukraińskiego... czytaj więcej

Firma Sindbad była kontrolowana 99 razy w okresie ostatnich 2,5 roku i jedynie w ośmiu przypadkach były nałażone mandaty karne za drobne naruszenia, jedna decyzja administracyjna nałożona na przewoźnika - powiedział Alvin Gajadhur z Inspekcji Transportu Drogowego. Poinformował też, że w 2014 roku inspekcja kontrolowała autokary firmy Sindbad 26 razy. Nie wykryliśmy ani jednego naruszenia, żadna kontrola nie skończyła się decyzją administracyjną ani mandatem nałożonym na kierowców - podkreślił Gajadhur.

Z naszych kontroli wynika, że jest to dobra firma, bo mandaty czy decyzje administracyjne są rzadkością. Ten autokar, który uległ tragicznemu wypadkowi na przestrzeni kilku lat był kontrolowany przez Inspekcję Transportu Drogowego trzy razy - dodał Gajadhur. Zaznaczył też, że w okresie sześciu miesięcy 2014 roku Inspekcja Transportu Drogowego sprawdziła ponad 16 tysięcy autokarów i busów.

W wypadku, do którego doszło na autostradzie A4 w okolicy Drezna na terenie kraju związkowego Saksonia, zginęło 10 Polaków, a 65 zostało rannych. Ucierpiało także 4 obywateli Ukrainy. Autokar firmy Sindbad uderzył najpierw w ukraiński autobus, a następnie przebił bariery na autostradzie i zderzył się jeszcze z nadjeżdżającym z naprzeciwka polskim mikrobusem, po czym stoczył się z nasypu.

Sztab kryzysowy ws. katastrofy

Komunikat w sprawie wypadku opublikowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Berlinie powołało sztab kryzysowy. Polska placówka pozostaje w stałym kontakcie z właściwymi niemieckimi służbami ratunkowymi i rodzinami ofiar - czytamy w komunikacie MSZ. W związku z wypadkiem, w którym poszkodowani zostali polscy obywatele, MSZ uruchomiło infolinię dla ich rodzin: tel:  +48 22 523 88 80.

(bs)