Werner Faymann ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii i przewodniczącego Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe). W wydanym oświadczeniu poinformował, że powodem rezygnacji jest utrata mocnego poparcia partii dla jego linii politycznej.

Werner Faymann ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii i przewodniczącego Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe). W wydanym oświadczeniu poinformował, że powodem rezygnacji jest utrata mocnego poparcia partii dla jego linii politycznej.
Werner Faymann /CHRISTIAN BRUNA /PAP/EPA

Ten kraj potrzebuje kanclerza, za którym stoi cała jego partia. Rząd potrzebuje silnego nowego początku. Kto nie ma takiego poparcia, nie jest w stanie wywiązać się z tego zadania - podkreślił Faymann. Większość (w partii) nie wystarcza - dodał rzecznik byłego kanclerza.

W swoim oświadczeniu odchodzący kanclerz przypomniał, że po trudnym okresie kryzysu finansowego kraj stanął w ubiegłym roku w obliczu kryzysu migracyjnego. Zdaniem Faymanna Austria poradziła sobie z tymi wyzwaniami.

Polityk bronił też decyzji o odejściu od tzw. polityki otwartych drzwi wobec migrantów i wprowadzaniu kolejnych obostrzeń w austriackiej polityce azylowej. Oznajmił, że na początku roku stało się jasne, że Wiedeń nie może liczyć na wspólne, europejskie rozwiązanie kryzysu. Zachowalibyśmy się nieodpowiedzialnie, gdybyśmy nie zastosowali własnych środków - zaznaczył.

Twarde stanowisko Faymanna w sprawie przepisów azylowych oraz niezadowalające wyniki SPOe w niedawnych wyborach prezydenckich i regionalnych sprawiły, że kanclerz znalazł się pod presją ze strony związków zawodowych i partyjnej młodzieżówki - zauważa Reuters.

W wyborach prezydenckich pod koniec kwietnia wygrał kandydat skrajnej prawicy Norbert Hofer, daleko w tyle zostawiając kandydatów SPOe i Austriackiej Partii Ludowej - dwóch ugrupowań, które dominowały w austriackiej polityce od II wojny światowej. Wcześniej zarówno socjaliści, jak i ludowcy ponieśli straty w wyborach regionalnych.

"Nie chodzi o wyznaczenie przedterminowych wyborów, chodzi o stabilizację"

Po rezygnacji Faymanna prezydent Austrii Heinz Fischer powierzył tymczasowo obowiązki szefa rządu dotychczasowemu wicekanclerzowi Reinholdowi Mitterlehnerowi z Austriackiej Partii Ludowej (OeVP). Jak podała agencja APA, prezydent wychodzi z założenia, że decyzja w sprawie nowego kanclerza może zostać podjęta w połowie przyszłego tygodnia.

Mitterlehner podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami, że nie jest obecnie planowane rozwiązanie koalicji rządzącej, tworzonej przez OeVP i SPOe. Nie chodzi obecnie o wyznaczenie przedterminowych wyborów, chodzi o stabilizację - zaznaczył.

Socjaldemokratyczną Partią Austrii pokieruje natomiast tymczasowo uważany za partyjną "szarą eminencję" burmistrz Wiednia Michael Haeupl. Zapewnił on już, że nie zamierza ubiegać się ani o stanowisko przewodniczącego SPOe, ani o urząd kanclerza. Oficjalne wybory przewodniczącego zaplanowane są podczas zjazdu partii 25 czerwca.

(az, edbie)