RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Jemen zgadza się na rozejm

Publikacja: Wtorek, 18 października (06:33) Aktualizacja: Wtorek, 18 października (06:00)

Specjalny wysłannik ONZ do Jemenu ogłosił, że 72-godzinny rozejm w Jemenie między wojskami rządowymi i rebeliantami Huti rozpocznie się w środę o godz. 23.59 czasu miejscowego. Rozejm może być przedłużony.

Specjalny wysłannik otrzymał gwarancje od wszystkich stron konfliktu przestrzegania warunków rozejmu uzgodnionych 10 kwietnia 2016 r., które ponownie zaczną obowiązywać 19 października o godz. 23.59 czasu Jemenu, przez początkowy okres 72 godzin, z możliwością jego przedłużenia - głosi komunikat specjalnego wysłannika Ismaila Uld Szejka Ahmeda opublikowany w poniedziałek w nowojorskiej siedzibie ONZ.

Wcześniej na rozejm zgodził się prezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur Al-Hadi.

Od 5 lat kraj pogrążony w konflikcie

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Ali Abda Allaha Salaha położyła kres społeczna rewolta. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi popieranemu przez Arabię Saudyjską, Stany Zjednoczone i arabską koalicję sunnicką. Koalicja ta od marca 2015 roku zwalcza powiązany z Iranem ruch Huti, którego celem jest obalenie prezydenta Al-Hadiego i przywrócenia rządów Salaha.

Władza Hadiego jest w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystuje aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) oraz Al-Kaida a także dążący do wzmocnienia swych wpływów w regionie Iran.

Według ocen ekspertów ONZ w konflikcie jemeńskim zginęło niemal 6,9 tys. ludzi.

(mal)

Źródło: RMF24/PAP
Tagi: ONZ

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: