Peter Nygard - jeden z najbogatszych Kanadyjczyków, właściciel sieci sklepów z odzieżą - został oskarżony przez grupę dziesięciu kobiet o gwałty. Kobiety miały być wykorzystywane przez Nygarda w latach 2008-15 w jego posiadłości na Bahamach. Trzy z nich miały wówczas 14 lat, kolejne trzy - piętnaście.

Oskarżające Petera Nygarda kobiety mają obecnie od 18 do 36 lat. Nie domagają się procesu karnego, ale wysokich odszkodowań.

Poza gwałtami i stosowaniem przemocy skarżące zarzucają Nygardowi także podawanie im alkoholu i napojów zawierających środki usypiające.

Twierdzą, że po gwałtach milioner wręczał im koperty z tysiącami dolarów.

Kanadyjskie media cytują fragment wniesionego w Nowym Jorku pozwu, w którym prawnicy skarżących napisali, że Nygard "rekrutował i wabił młode kobiety oraz dzieci, na których łatwo było wywierać wrażenie, często niezamożne, perspektywą pieniędzy i fałszywymi obietnicami kariery modelki".

Pracownicy milionera mieli - jak informowały kanadyjskie media - wyszukiwać dziewczynki i młode kobiety na cotygodniowe przyjęcia, opłacane przez Nygard Companies, a kiedy zaproszone się na nich pojawiały, informacja o nich oraz ich zdjęcia trafiały do Nygarda, który wybierał w ten sposób swoje przyszłe ofiary.

Ta "baza danych" miała zawierać opisy 7500 kobiet.

Pozew zarzuca również Peterowi Nygardowi, że przekupił policję i polityków na Bahamach, by mieć ochronę. Miało chodzić o "regularne wypłaty dziesiątek tysięcy dolarów na rzecz policji, urzędników, parlamentarzystów i nawet jednego z byłych ministrów, który następnie został premierem".

Ponadto, według pozwu, kobiety zgwałcone przez Nygarda miały być później zastraszane.

Prawnicy skarżących zaapelowali w komunikacie prasowym, by inne ofiary Nygarda dołączyły do pozwu.

Kanadyjskie media poinformowały natomiast, że na początku roku inne dwa pozwy przeciwko milionerowi złożone zostały w Los Angeles.

Nygard oczekuje wyjaśnienia "oszustwa"

Media zacytowały komentarz prawnika Petera Nygarda - Jaya Probera, który nazwał pozew "całkowicie sfałszowanym" i stwierdził, że Nygard oczekuje wyjaśnienia tego "oszustwa".

Prawnicy milionera przekonują również, że pozew jest częścią działań byłego sąsiada Nygarda na Bahamach - amerykańskiego miliardera Louisa Bacona - niezadowolonego z sąsiedztwa hałaśliwego Kanadyjczyka.

Kolejne pozwy i kontrpozwy między Baconem a Nygardem składane są od ponad 10 lat.

W odzieżowym biznesie od ponad 50 lat, majątek szacowany na 900 mln dolarów

77-letni obecnie Peter Nygard wystartował ze swym odzieżowym biznesem w 1967 roku. W tej chwili liczba sklepów jego sieci w Ameryce Północnej wynosi 170.

Według portalu celebritynetworth.com, wartość majątku Nygarda sięga obecnie 900 mln USD. Portal therichest.com ocenia go tylko nieco skromniej: na 877 mln USD.