"Ukraina pracuje nad usunięciem przeszkód na drodze do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE w listopadzie" - zapewnił Wiktor Janukowycz na spotkaniu z unijnym komisarzem ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Stefanem Fule. "Doskonale rozumiemy, że w niektórych kwestiach musimy dokonać postępów o wiele większych niż dziś" - podkreślił.

Ukraiński prezydent zadeklarował, że podpisanie umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską jest priorytetem w polityce zagranicznej Kijowa. Uważnie przestudiowaliśmy sygnały UE dotyczące perspektywy dalszego rozwoju naszych stosunków i kontynuujemy pracę nad reformami, które mają usunąć niedociągnięcia, w tym i te, o których mówiono podczas wyborów - stwierdził.

Po październikowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) uznała, że nie stworzono odpowiednich warunków do rywalizacji między siłami politycznymi. Wytknęła ukraińskim władzom m.in. to, że uznani za winnych w kontrowersyjnych procesach liderzy opozycji nie mogli kandydować. Chodzi o skazaną na siedem lat więzienia byłą premier Julię Tymoszenko i odbywającego karę czterech lat pozbawienia wolności szefa MSW w jej rządzie Jurija Łucenkę.

Komisarz Fule skończył w piątek dwudniową wizytę na Ukrainie, która poprzedziła zaplanowany na 25 lutego szczyt Ukraina-UE w Brukseli. UE gotowa jest podpisać z Kijowem umowę stowarzyszeniową na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, stawia jednak warunki. Tamtejsze władze muszą dokonać zmian, które zbliżą kraj do standardów unijnych.

(MN)