Teheran chce, by kraje zrzeszone w OPEC respektowały jego interesy i nie zwiększyły własnej produkcji ropy dla wypełnienia luki po wstrzymaniu przez UE zakupu tego surowca z Iranu. Taką informację przekazał irański minister ds. ropy naftowej Rostam Ghasemi.

Jak wyjaśnił Ghasemi, Teheran zwrócił się do Iraku, przewodniczącego Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową, by "przekazał pozostałym członkom OPEC, że powinny respektować interesy Iranu i reguły współpracy" w obrębie swego grona.

Teheran przekazał ten sam postulat bezpośrednio Arabii Saudyjskiej, największemu producentowi w OPEC - dodał minister. Nie sprecyzował jednak, kiedy ani w jakiej formie Iran zwrócił się w tej sprawie do Rijadu, którego władze oznajmiły, że są gotowe zwiększyć produkcję ropy w przypadku nałożenia embarga na ropę z Iranu.

Według irańskiej agencji Mehr Iran przesłał swoją prośbę do OPEC na ręce irackiego ministra ds. ropy Abd al-Karima al-Luaibiego, krytykując przy okazji bez wyszczególniania kraje, które są gotowe zwiększyć produkcję zamiast stosować się do "polityki spójnej współpracy w interesie wszystkich członków" organizacji.

Unia Europejska, która od Iranu kupowała 20 procent eksportowanej przez ten kraj ropy, już w styczniu podjęła decyzję o wstrzymaniu zakupu tego surowca w ramach sankcji przeciwko Teheranowi.