W pierwszej połowie września na Wyspy Kanaryjskie dotarło drogą morską 2116 nielegalnych imigrantów - wynika z opublikowanych dziś danych hiszpańskiego MSW. Resort wskazał, że na ten archipelag nigdy jeszcze w ciągu dwóch tygodni nie przybyło tylu afrykańskich przybyszów.

Ze statystyk wynika, że w pierwszej połowie września na Wyspy Kanaryjskie przypłynęło o 117 proc. więcej imigrantów w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku.

Już teraz wrzesień jest rekordowym miesiącem bieżącego roku. Tylko w jego pierwszej połowie dotarło na archipelag o 39 osób więcej niż w całym styczniu 2021 roku, który był niezwykle intensywny pod względem presji migracyjnej - informuje MSW. 

Resort odnotował, że Wyspy Kanaryjskie miały od stycznia do połowy września 2021 roku około 50-procentowy udział w łącznej liczbie nielegalnych imigrantów, którzy dotarli do Hiszpanii.

Tymczasem dziennik "Canarias7" podał dziś, że tylko od środy na Wyspy Kanaryjskie przybyło blisko 500 nielegalnych imigrantów z Afryki. Wskazano też, że systematycznie w ciągu 2021 roku rośnie odsetek kobiet i dzieci wśród imigrantów płynących na ten hiszpański archipelag. W połowie września sięgnął on 35 procent.