Organizatorzy piłkarskich mistrzostw EURO 2012 na Ukrainie proponują kibicom wyjazdy do Czarnobyla. Wycieczka do strefy zamkniętej po awarii elektrowni atomowej znalazła się wśród 13 specjalnych tras przygotowanych dla gości, którzy podczas mistrzostw przyjadą na Ukrainę.

Dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada wziął udział w podobnej wycieczce. Wjazd do zamkniętej strefy, to nie lada atrakcja - przyznaje.

Dotąd jednak wstęp dla zwykłych turystów nie był zbyt łatwy. Przy wjeździe na ogrodzony potężny teren goście otrzymują urządzenia, do mierzenia poziomu promieniowania.

W ramach takiej wizyty można obejrzeć wyludnione wsie, podejść w bezpośrednie sąsiedztwo reaktora, który eksplodował. Tam cały czas pracują ludzie. Kolejnym żelaznym punktem wycieczki jest zwiedzanie opuszczonego miasta Prypeć. Przed wybuchem mieszkało w nim kilkadziesiąt tyZajrzeć można praktycznie wszędzie: do pustych mieszkań, zdewastowanych przedszkoli, teatrów, czy na pływalnię. Ogromne wrażenie robi wymarłe wesołe miasteczko.

Można też spotkać się z mieszkańcami okolicznych wsi, którzy nie dali się ewakuować i dotąd mieszkają w strefie. Przy wyjeździe przechodzi się przez specjalne urządzenie, które ma zbadać napromieniowanie. U mnie - po 6 godzinach w okolicach elektrowni - nie przekraczało normy.