Szef FBI James Comey poinformował, że służby zidentyfikowały mężczyznę, który pojawia się na nagraniach z egzekucji zachodnich zakładników dokonanych przez terrorystów z Państwa Islamskiego. Chodzi o filmy pokazujące egzekucje m.in. dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa.

Comey powiedział, że nie ujawni nazwiska ani narodowości dżhiadysty. Nie sprecyzował też, czy wiadomo, iż zidentyfikowany mężczyzna osobiście dokonał egzekucji Foleya, Sotloffa oraz Brytyjczyka Davida Hainesa.

Po egzekucji Foleya media brytyjskie podawały, że może stać za nią 24-letni londyński raper Abdel-Majed Abdel Bary znany pod pseudonimami "L Jinny" lub "Lyricist Jinn". Do tej pory nikt oficjalnie nie odniósł się do tych spekulacji.

Mówiący po angielsku z brytyjskim akcentem zamaskowany i ubrany na czarno mężczyzna pojawił się na trzech nagraniach opublikowanych przez Państwo Islamskie w internecie. James Foley, Steven Sotloff i David Haines zostali uprowadzeni w Syrii. Ich zabójstwa dżihadyści prezentowali jako odwet za działania Waszyngtonu i Londynu przeciwko Państwu Islamskiemu. Zagrozili również zabiciem kolejnego Brytyjczyka, Alana Henninga.

(mn)