W najbliższych tygodniach do Korei Północnej uda się amerykańska delegacja, która będzie kontynuować rozmowy nt. denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Taką informację przekazał sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Mam nadzieję - chociaż nie ma na to jeszcze pełnych gwarancji - że w najbliższych tygodniach wyślemy nasz zespół do Pjongjangu. Cały czas pracuję nad tym, aby znaleźć wspólny interes z Koreą Północną - oświadczył Pompeo.

Pod koniec lutego w ramach dwudniowego szczytu w Hanoi spotkali się przywódcy USA i Korei Północnej - Donald Trump i Kim Dzong Un. Nie doszli jednak do porozumienia ws. denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Obie delegacje opuściły miejsce rozmów wcześniej, niż planowano, bez podpisania wspólnego oświadczenia.

Po zakończeniu szczytu Trump oświadczył, że Korea Północna domagała się zniesienia wszystkich nałożonych na nią sankcji, oferując w zamian tylko likwidację ośrodka jądrowego w Jongbjon, który jest dobrze znany społeczności międzynarodowej. Strona amerykańska się na to nie zgodziła.