Interpol powiadomił w czwartek, że na wniosek Kenii poszukuje obywatelki brytyjskiej Samanthy Lewthwaite znanej lepiej jako "biała wdowa". Interpol ogłosił w związku z tym czerwony alert - rodzaj listu gończego.

29-letnia Samantha Lewthwaite jest poszukiwana przez władze Kenii za posiadanie materiałów wybuchowych i udział w spisku w celu dokonania poważnego przestępstwa w grudniu 2011 roku. Ostatnio jej nazwisko media łączyły z atakiem na centrum handlowe w Nairobi, lecz wiadomość ta nie znalazła potwierdzenia.

Lewthwaite, która, jak się sądzi, może używać też pseudonimu "Natalie Webb", jest wdową po zamachowcy samobójcy o nazwisku Germaine Lindsay; w lipcu 2005 roku mąż kobiety wysadził się w londyńskim metrze.

Minister spraw wewnętrznych RPA Naledi Pandor powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Pretorii, że Lewthwaite przybyła do RPA z fałszywym paszportem, którego ostatni raz użyła w lutym 2011 roku. Brytyjka obecnie jest poszukiwana w związku z podejrzeniem przygotowywania zamachu na luksusowe hotele i restauracje w Kenii.

Udziału "białej wdowy" w oblężeniu przed paroma dniami centrum handlowego Westgate w Nairobi, gdzie zginęło co najmniej 67 osób, nie wykluczyło anonimowe źródło w brytyjskich służbach bezpieczeństwa. Tymczasem ugrupowanie Al-Szabab, które przyznało się do ataku, zaprzeczyło na Twitterze, by w swych militarnych operacjach wykorzystywało - jak napisano - "swoje siostry".

Rzecznik Interpolu odmówił podania, kiedy władze Kenii złożyły wniosek w sprawie Samanthy Lewthwaite.

(jad)